Klient / Súkromná osoba
Autori / Stanislav Šutvaj, Pavol Mičáň
Tagy / ,

Jednopodlažný dom bude stáť v tichej časti Hornej Lehoty, na päte svahu, na ktorom stojí nedávno obnovený krásny kostolík zo 17. storočia. Samotný dom sme tlačili na severnú hranu pozemku, aby mohli byť obytné miestnosti orientované na juh a juhozápad. Pracovali sme aj s existujúcim humnom, ktoré chcú majitelia zachovať a prerobiť na letnú kuchyňu, dielňu a ubytovanie hostí v podkroví. Dom a humno vytvárajú vzájomne kompozíciu L, ktorá zvýši pocit intimity na terase domu. Od prístupovej cesty je navrhnuté kryté státie pre tri autá, ktoré záhradu od cesty čiastočne uzavrie.

Samotná dispozícia pracuje okrem orientácie obytných miestností aj s pohľadom na spomenutý kostolík. Táto miestna dominanta je presne v osi výhľadu panoramatického okna v jedálni, čomu sme prispôsobili aj pootočenie kuchynskej a jedálenskej časti o 45°. Pootočenie vytvára v dispozícii domu zaujímavé a nečakané priestory, resp. meniace sa vnemy.

Obytný priestor aj izby sme doplnili vo väčšej alebo menšej miere o horné presvetlenie formou zdvihnutej strechy a svetlíkov. Majitelia majú svetlo radi, tak nech je.