Klient / Právnická osoba
Autori / Stanislav Šutvaj, Pavol Mičáň

Požiadavka na riešenie troch apartmánov na pozdĺžne orientovanom pozemku v obci Zuberec prišla od klientov, ktorí od začiatku trvali na originálnom návrhu, ktorý ale bude zároveň rešpektovať miestne danosti a tiež legislatívne podmienky dané pre výstavbu v obci. Spoločne sme odmietli súčasnú pseudoľudovú architektúru reprezentovanú širokou plejádou realizácií (poľské drevenice, kanadské zruby, námestovský typ architektúry, proporčné disproporcie regiónu Oravy typu 10x10x10, „vikier sem, vikier tam, hlavne nech je“, murované drevenice a iné anomálie).

Apartmánový dom sme orientovali tak, aby z každého dvojpodlažného rodinného apartmánu (dolu obytný priestor, hore dve izby) bol výhľad na východ aj na západ. Na východe máme ranné slnko a Roháče, na západe večerné slnko a zubereckú dolinu. Striedaním vstupov do apartmánov dosiahneme aj relatívne súkromie na terasách. Apartmánový dom by mal byť v budúcnosti (plánovaná druhá etapa) doplnený o jednopodlažný objekt s doplnkovými službami (wellness a i.), ktorý by pozemok na protiľahlej strane uzavrel.

Twist je názov skladačky, priestorový hlavolam, z ktorého postavíte hada, diamant a veľa iného. Natáčaním apartmánov, ich opakovaním, použitím geometrie sme teda vyskladali toto. Hmota apartmánu má proporcie pôvodnej drevenice (šírka 5 m, dĺžka 8,5 m, výška hrebeňa cca 7m). Len formu sme zvolili radšej súčasnú.